Hoşgeldin Ziyaretçi,
Giriş Yap Üye Ol Facebook İle Giriş
 • Anasayfa
 • Forum
 • Arama
 • Üye Listesi
 • Ajanda
 • Yardım
 • > > > >
   Yorum : 0     Görüntülenme : 205
  Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Tüp Bebek Rehabilitasyonu İle ilgili Bilinmesi Gerekenler
  1 Ziyaretçi
  Tüp Bebek Rehabilitasyonu İle ilgili Bilinmesi Gerekenler
  16-02-2018, Saat: 21:28,
  #1

  width=200 height=200


  Tüp Bebek Rehabilitasyonu İle ilgili Bilinmesi Gerekenler
  67d83fed-f775-49c7-a690-bef640896c38.jpg
  Tüp Bebek Rehabilitasyonu İle ilgili Bilinmesi Gerekenler

  Çocuk sahibi olmak isteyen pek çok aile, tüp bebek ile ilgili toplumda doğru bilinen yanlışlar ve şuursuz uygulamalar sebebiyle kaygı veyahut hayal kırıklığı yaşayabiliyor.  Ancak her geçen gün gelişen teknoloji ve aile ile doktorun koordineli bir şekilde bu süreci yürütmesi, sıhhatli gebelik ele geçirilmesini sağlayabiliyor. Memorial Dicle Hastanesi Kadın-Doğum ve Op. Dr. Uğur Değer, tüp bebek rehabilitasyonu konusunda merak edilenler ile ilgili bilgi verdi.
  Kadın ve erkek için en zorlu tablolar dahi gelişen teknoloji ile mutlu sona erişebiliyor
  Tüp bebek, çeşitli rehabilitasyon yollarıyla gebe kalamayan kişiler için laboratuvar ortamında yumurtalıkların spermle döllendirilip tekrar rahmin içine enjekte edilmesi asalına dayanır. Kısaca yardımcı üreme tekniği olarak tanımlanmaktadır. Çoklukla bu yol, kanalları tıkalı olduğu için sperm ve yumurtalıkların birleşemediği, ileri yaş nedeniyle yumurtlama problemi yaşayan kadınlarda uygulanmaktadır. Ayrı olarak izah edemeyen kısırlığı, çikolata kisti ve bir takım genetik hastalığı olan kadınlara da uygulanabilir. Erkek kısırlığı vaziyetinde son derece ileri teknikler uygulanmaktadır. Sperm yokluğu olan erkek hastaların testislerinden ince iğne aspirasyonuyla alınan spermlerden ele geçirilen hücreler dolaysız rahme enjekte edilip kadının gebe kalması sağlanabilir.
  Önce rehabilitasyon, sonra tüp bebek
  Bir kadının gebe kalması için on beş milyon sperme ihtiyaç vardır. Bu rakam beş milyonun altında olduğu vakitlerde direk tüp bebek rehabilitasyonu önerilir. İzah edemeyen kısırlık vaziyeti da son zamanlarda pek çok çiftte görülmektedir. Bu tabloda natürel yollardan çocuk sahibi olmayıp uzman yardımı almak isteyen çiftlere yapılan tetkiklerde rastgele bir neden tespit etmemektedir. Bu vaziyette ekseriyetle öncelikle aşılama metodu tecrübe etmekte, hemen peşinden muvaffakiyet sağlanamazsa tüp bebek metoduna geçilmektedir.
  Rehabilitasyona vaktinde başlamak çok ehemmiyetli
  Tüp bebek metodunda muvaffakiyet oranı kişiden kişiye değişmektedir. Bu aslında yaşla ve yumurta kalitesiyle ilintili olan bir vaziyettir. Genç hastaların yumurtalıklarında yumurta sayısı fazla olduğu için tüp bebek rehabilitasyonunda muvaffakiyet oranı artmaktadır. 35 yaş sonrası yaş ilerledikçe muvaffakiyet oranı da azalmaktadır. Bu yüzden ne kadar erken yaşta tüp bebek rehabilitasyon metodu başlanırsa muvaffakiyet oranı da yükselmektedir. Genç çiftler istemelerine karşın çocuk sahibi olamıyorlarsa kesinlikle bir uzman doktor ile görüşüp bu vaziyetin nedenleri konusunda araştırma yapılmasını sağlamalıdır. İleri yaş grubunda bulunan kadınların yumurtalıklarında yumurta rezervi yeteri kadar depolanmadığı için kadın erken menopoza girerek yumurtlama problemiyle karşı karşıya kalabilir. Bu vaziyette da 3 aylık bir tedaviye başlanır ancak hala netice alınamıyorsa tüp bebek evresine geçilebilir.
  Tamamiyle natürel bir gebelik süreci yaşanacağı unutulmamalıdır
  Tüp bebek rehabilitasyon metoduyla gebe kalanlar normal bir gebelik süreci yaşar. Burada yapılan işlem rastgele bir nedenle karşılaşamayan sperm ve yumurtaların laboratuvar ortamında karşılaşmasının sağlanmasıdır. Dini inançlara da ters bir vaziyet mevzubahis olmayıp, çiftlerin kendi sperm ve yumurtalarıyla yapılan bir işlemdir.
  Rehabilitasyon esnasında kadın günlük hayatına devam edebiliyor
  Geçtiğimiz senelerde tüp bebek yöntemi daha ağır bir işlem olarak kabul edilmekteyken, günümüzde teknolojinin gelişimine paralel olarak işlem ve hasta konforu da artmış durumdadır. Kişi tedavi müddetince normal yaşantısından geri kalmamaktadır. Sadece transfer gününden sonra bir gün dinlenmek yeterli olmaktadır. Ayrı olarak tüp bebek tedavisi esnasında hastanın stres yaşamaması, kendini rahat hissetmesi oldukça ehemmiyetlidir.
  Başarısız tecrübeler çiftleri umutsuzluğa düşürmemeli
  Tüp bebek rehabilitasyonu esnasında bir takım komplikasyonlar gelişebilmektedir. Sözgelişi çok nadir olsa da ilaçların tesiri neticesi yumurtalar aşırı büyüyebilmekte, bazen hiç büyümemekte veya yumurtalar arasında boyut balanssızlığı oluşabilmektedir. Bu durumlarda tedavinin ertelenmesi gerekir. Hastanın durumuna göre doktorun karar vereceği bir müddetin nihayetinde tekrar tüp bebek tecrübe edebilir. Tüp bebek tedavi süreci; sabır, kararlılık ve profesyonel yaklaşım gerektiren çok özel bir dönemdir. Çiftler bu süreçte birbirine destek vermeli, doktoruna güvenmeli ve tedavinin tüm gerekliliklerini baştan sona yerine getirmelidir. 


  Hızlı Menü: