Hoşgeldin Ziyaretçi,
Giriş Yap Üye Ol Facebook İle Giriş
 • Anasayfa
 • Forum
 • Arama
 • Üye Listesi
 • Ajanda
 • Yardım
 • > > > >
   Yorum : 0     Görüntülenme : 209
  Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  1 Ziyaretçi
  Gebelik (2. Hafta)
  16-02-2018, Saat: 21:33,
  #1

  width=200 height=200


  Gebelik (2. Hafta)
  Gebelik Başlıyor: 1. ve 2. Haftalar

  Gebeliğin 1.ve 2.haftasında neler olur, bebek oluşur mu yoksa daha ortada yok mudur? Gebelik haftası nasıl hesaplanır? Gebeliğin ilk hafta belirtileri nelerdir? Aklındaki pek çok meselenin yanıtı burada! Hemen okumaya başla!
  Gebeliğin 1.ve 2.haftalarında daha ortada bir bebek yoktur. Ancak vücut yumurtlama günü için hazırlık içindedir. Rahmin iç çeperi kalınlaşır. Döllenmiş yumurtanın gelişi için ağır ağır hazırlanır ve yumuşak bir yatak haline gelir.
  Peki, madem ortada bir bebek yok, hem de daha gebe dahi değilim, neden buna gebeliğin 1.ve 2.haftası tecrübe ediyor diye merak ediyor olabilirsin.
  Spermin yumurtayla buluştuğu hatıra tam olarak belirlemek zordur. Tam olarak belirlenmesi zor olmayan tek tarih son adet tarihinin (SAT) ilk günüdür. Doktorlar bu tarihi hamileliğin standart başlangıç tarihi olarak kullanırlar.
  Gebelik Haftası Hesaplama
  Gebeliğin ilk haftasının hesaplanması biraz karışıktır. Bunun sebebi aslında birinci ayın ortasına gelmeden, başka bir deyişle ilk 2 haftayı bitirmeden gebe sayılmamaktır. Gebe kalma ancak 2.haftanın nihayetinde gerçekleşir ve gebeliğin resmi başlangıcı budur. Ondan önce yani 1.ve 2. haftalarda beden hamileliğe hazırlanır.
  Kulağa biraz acayip gelebilir fakat uzmanlara göre gebeliğin ilk haftası, gebe kalmadan evvelki son adet döneminin başlangıcıdır. Gebelik hesaplama esnasında, son adet kanamasının başlangıcı referans olarak alınır. Yani son adet tarihinin (SAT) başlangıcından itibaren 40 hafta olarak hesaplanır.
  Bu da, bebek ana rahmine henüz düşmediği halde, adet kanamasını gebeliğin bir parçası olarak kabul ettikleri mananına gelir. Lakin tıbbi olarak gebe kalma genelde son adet kanamasının başlangıcından 2 hafta sonra gerçekleşir.
  Bu da senin hamilelik süresince bebeğinden 2 hafta önde gitmen mananına gelir. Yani sen hamileliğinin 3.haftasındayken minik ceninin 1.haftasında olacak demektir. Hamilelik haftası hesaplama yolları için  yazımıza göz atabilirsin. Böylelikle kolayca doğum yapacağın tahmini tarihi saptayabilirsin.
  Vakit Tanımlamaları
  • Hamilelik Haftası: Hamile kalınmasından 2 hafta önce gerçekleşen, son adet döneminin ilk günü başlar. Bu hafta doktorların çoğunun hamileliği değerlendirmek için kullandıkları haftadır. Vasati hamilelik müddeti 40 haftadır.

  • Yumurtalama Haftası: Döllenme haftası, hamile kaldığınız gün başlar. Vasati müddeti 38 haftadır.

  • Trimester: Bir hamilelikte 3 trimester vardır. Hamileliğin 3’er aylık periyodlarına trimester denir.

  • Takvim Ayı: Bir hamilelik vasati 10 takvim ayı sürer. (Her ay 28 gündür)
  2 Haftalık Gebelikte Bebeğin Görüntüsü
  1497258659.jpg
  Hamileliğin İlk Hafta Belirtileri
  Vücudundaki pek çok değişim hamileliğe işaret ediyor olabilir. İlk hafta hamilelik belirtileriarasında en sık rastlananlar şunlardır:
  • Adet döneminin gecikmesi

  • Mide bulantısı veya kusma

  • Yiyeceklerden tiksinme veya aşerme

  • Halsizlik, yorgunluk, uyku hali

  • Sık sık idrara çıkma

  • Ağızda metalik tat

  • Göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen değişimler

  • Pelvik bölgesinde yeni bir duyarlık hissi

  • Kokulara karşı aşırı duyarlılık
  Bu belirtiler arasında ilk önce neyi fark edeceğin veyahut bunlardan kaç tanesini yaşayacağın değişkendir. Hamilelik sürecinde hissedilenler ve yaşanan belirtiler her kadına göre farklık gösterir. Lakin beklenen adet dönemi başlamadığında bu vaziyet erken hamilelik belirtileri arasında en barizidir. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi için yazımıza göz atabilirsin.
  Doktora Ne Vakit Gitmeliyim?
  Bebeğinin ve senin sağlınız için doğum öncesinde iyi bir bakıma ve takibe ihtiyacınız olacak. Gebe olduğundan emin olur olmaz hem de biraz kaygılı bir anne adayı isen şüphelenmeye başladığın vakit doktorundan buluşma almalısın. Bu buluşma adet dönemin geciktikten sonra en yakın vakitte olabilir.
  Şayet bir çeşit doğum kontrol metodu kullanıyorsan doktoruna bilgi vermelisin. Hiçbir metot %100 tesirli değildir. Bazen doğum kontrol ilacı da olsa başarısız olabilir.
  Şayet gebe olduğundan eminsen hapı bırakmalısın. Olası olduğu kadar ivedi doktorundan buluşma almalısın. Rahim içi spiral kullanıyorken de gebelik oluşabilir. Yeniden olabildiğince ivedi doktorunla müzakereli ve ona bilgi vermelisin.  Gebelikte Beslenme Düzeni
  Kilolar
  Şayet gebelikten önce normal kilodaysan, gebelik döneminde kalori alımını arttırman gerekir. İlk trimester süresince (ilk 13 hafta) günde vasati toplam 2.200 kalori almalısın. İkinci ve üçüncü trimesterlarda büyük olasılıkla her gün ek olarak 300 kaloriye daha ihtiyacın olacaktır.
  Ekstra 300 kalori demek, porsiyonları büyüt demek değildir. Bir elma ve bir kase yoğurt da 300 kalori eder! Elbette gebelik dönemi süresince günlük kalori alımını belirleyecek en doğru kişi doktorun olacaktır. Bu konuda daha fazla bilgi almak istersen  yazımıza kesinlikle göz at!
  Ekstra kaloriler sana ve büyüyen bebeğine ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir. Bebeğin protein, yağ, karbonhidrat üretmek ve depolamak için enerji harcar. Fetal vücut gelişimi için enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrı olarak ekstra kaloriler bedeninde yaşanacak değişimler için de sana yardımcı olur. Mesela rahmin büyümekte ve kan düzeyin takriben %50 oranında artmaktadır. Bu da normalden daha fazla enerjiye ihtiyacın var demektir.
  Bunun yanında kalorilerin kalitesi de ehemmiyet taşır. Paketlenmiş, yağlı, çok şekerli gıdalardan uzak durmak hamilelikte beslenmeye değin edineceğin ilk refleks olmalı. Olabildiğince tabii, sıhhatli, balanslı ve düzenli beslenmeye önem vermelisin. Hamilelik döneminde beslenme ile ilgili profesyonel bir destek almak istersen 
  Mide Yakıntıları
  Şişkinlik, bulantı, mide kaynaması, kabızlık, gaz gibi hamilelik yakıntıları ile baş edebilmenin en iyi yollarından biri de beslenme düzenini değiştirmektir. Gün içinde beslenme ihtiyacını 3 büyük öğündense 6 minik öğüne bölmen, gün boyunca azar azar ama sık sık yemen bu süreçte pek çok açıdan işlevsel olacaktır.
  Bu yöntem hamileliğin getirdiği yakıntılarla baş ederken bu arada kan şekerini belli bir düzeyde tutacağı için enerjin de daha yüksek olacaktır. Seni hamileliğin başlarında en çok ihtiyacın olacak kılavuzla tanıştırmak istiyoruz: 
  Hafta Hafta Hamilelik bölümündeki yazıların hazırlanmasında zaman ayırarak emek veren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarımız; Dr Öztürk KARABEY, Op.Dr. Tijen Alkan ve Op.Dr. Fatma Nur Beştay'a değerli katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.


  Konu ile Alakalı Benzer Konular
  Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
    Hafta Hafta Gebeliğe Hoş Geldin! (1. Hafta) modacikiz 0 156 16-02-2018, Saat: 21:31
  Son Yorum: modacikiz

  Hızlı Menü: